Un fragment din moaştele Sfântului Ioan Iacob, la Mănăstirea Hadâmbu

Racla în care se află un fragment din moaştele Sfântului Cuvios Ioan Iacob Hozevitul a ajuns marţi, 1 august 2017, la Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi. Odorul de mare preţ a fost întâmpinat de arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul aşezării monahale, de obştea mănăstirii şi de numeroşi credincioşi. Sfintele moaşte au fost aşezate în Biserica „Naşterea Maicii Domnului“ a mănăstirii, alături de icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului şi de racla Sfântului Mucenic Alexandru Romanul. Aici s-a oficiat o slujbă de mulţumire adusă lui Dumnezeu pentru darurile revărsate asupra tuturor celor ce au prilejuit acest moment de sărbătoare. În cuvântul adresat, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă şi-a exprimat bucuria pentru că Sfântul Ioan Iacob a ales să poposească prin sfintele sale moaşte la Mănăstirea Hadâmbu. „Pentru mănăstrea noastră este o mare binecuvântare să primim de la Hozeva un fragment din moaştele Sfântului Ioan Iacob. De fiecare dată când am ajuns la racla Sfântului Ioan Iacob din Israel, ne-am rugat aşa: «Sfinte Ioane, te rugăm să te întorci acasă!». Iată că sfântul a ales să ajungă şi la Hadâmbu, acest loc fiind al doilea din ţara noastră unde se află un fragment din sfintele sale moaşte. În semn de preţuire faţă de evlavia pe care o avem faţă de Sfântul Ioan Iacob, vom aşeza sfintele sale moaşte într-o frumoasă raclă donată cu acest prilej“, a menţionat arhimandritul Nicodim Gheorghiţă.

About the Author

Hadambu
Author with 150 posts
More about Hadambu

Related Articles

Leave a Comment