Sute de pelerini s-au rugat la Mănăstirea Hadâmbu

La Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi s-a oficiat aseară Taina Sfântului Maslu de către Preasfinţitul Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor. Ierarhul a slujit alături de un sobor de preoţi şi diaconi, în prezenţa a sute de credincioşi.

Pelerinii din mai multe părţi ale ţării au venit duminică la Mănăstirea Hadâmbu pentru a se ruga în cadrul Tainei Sfântului Maslu. Slujba a fost săvârşită în paraclisul Catedralei „Acoperământul Maicii Domnului” de către Preasfinţitul Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. Preasfinţia Sa a citit apoi câteva rugăciuni de dezlegare şi pentru sănătatea credincioşilor. Predica de la finalul slujbei a fost ţinută de către părintele Pavel Postolachi, protopop al Protopopiatului Paşcani, care a făcut referire la importanţa rugăciunilor pe care slujitorii şi pelerinii le-au înălţat la Hadâmbu. Arhimandritul Nectarie Herman, stareţul Mănăstirii Horăşti-Ialoveni din Basarabia, l-a felicitat pe arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, cu prilejul împlinirii a 28 de ani de hirotonie. La rândul său, părintele Nicodim Gheorghiţă şi-a exprimat preţuirea şi gândul de recunoştinţă faţă de Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, faţă de preoţii slujitori şi faţă de pelerini. Amintim că în Duminica Floriilor, pe 1 aprilie 2018, PS Părinte Calinic Botoşăneanul va oficia din nou Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Hadâmbu. (Constantin Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutăţi

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *