Sute de pelerini s-au rugat la Mănăstirea Hadâmbu

La Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi s-a oficiat aseară Taina Sfântului Maslu de către Preasfinţitul Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor. Ierarhul a slujit alături de un sobor de preoţi şi diaconi, în prezenţa a sute de credincioşi.

Pelerinii din mai multe părţi ale ţării au venit duminică la Mănăstirea Hadâmbu pentru a se ruga în cadrul Tainei Sfântului Maslu. Slujba a fost săvârşită în paraclisul Catedralei „Acoperământul Maicii Domnului” de către Preasfinţitul Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. Preasfinţia Sa a citit apoi câteva rugăciuni de dezlegare şi pentru sănătatea credincioşilor. Predica de la finalul slujbei a fost ţinută de către părintele Pavel Postolachi, protopop al Protopopiatului Paşcani, care a făcut referire la importanţa rugăciunilor pe care slujitorii şi pelerinii le-au înălţat la Hadâmbu. Arhimandritul Nectarie Herman, stareţul Mănăstirii Horăşti-Ialoveni din Basarabia, l-a felicitat pe arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, cu prilejul împlinirii a 28 de ani de hirotonie. La rândul său, părintele Nicodim Gheorghiţă şi-a exprimat preţuirea şi gândul de recunoştinţă faţă de Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, faţă de preoţii slujitori şi faţă de pelerini. Amintim că în Duminica Floriilor, pe 1 aprilie 2018, PS Părinte Calinic Botoşăneanul va oficia din nou Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Hadâmbu. (Constantin Ciofu)

About the Author

Hadambu
Author with 4 posts
More about Hadambu

Related Articles

Leave a Comment

Arhiva

Contact

0232.228.760 - 0232.228.778