Mii de pelerini au serbat Învierea la Hadâmbu

În noaptea de Înviere, sâmbătă, 7 aprilie, spre duminică, 8 aprilie 2018, mii de oameni au urcat Dealul Hadâmbului pentru a participa la primele slujbe din zilele Sfintelor Paşti din acest an. Slujba Canonului Învierii şi Sfânta Liturghie au fost oficiate de către arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănstirii Hadâmbu, alături de un sobor de preoţi. După proclamarea Învierii, a urmat o procesiune cu prapuri şi cruci în jurul Bisericii „Acoperământul Maicii Domnului”, în cadrul căreia s-au rostit ectenii. Răspunsurile la strană au fost oferite de către grupul psaltic al aşezării monahale, dirijat de tânărul Mihai Strugaru. Pastorala la Învierea Domnului a Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, a fost citită de către arhimandritul Nicodim Gheorghiţă. La momentul împărtăşirii, un buchet de credincioşi s-au apropiat de Sfântul Potir pentru a primi Trupul şi Sângele Mântuitorului Hristos. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă a mulţumit pelerinilor care au ales să vină de Înviere în mănăstirea Preasfintei Născătoare de Dumnezeu de la Hadâmbu şi i-a îndemnat să poarte în tot restul vieţii lumina pe care au primit-o în această noapte sfântă. De asemenea, părintele stareţ a subliniat cât de importantă este pacea între oameni mai ales în zilele de bucurie cum sunt cele ale Sfintelor Paşti. Aşa cum este tradiţia, la final, au fost binecuvântate pasca, ouăle, cozonacul şi bucatele aduse de către credincioşi. Apoi, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă a ciocnit un ou cu fiecare pelerin, urându-le bucurie, pace, sănătate şi mântuire. (Constantin Ciofu)

.

 

 

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *