PS Calinic Botoşăneanul va sluji la Hadâmbu

În Duminica a IV-a după Paşti, pe 29 aprilie 2018, Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, va oficia Sfânta Liturghie la Mănăstirea Hadâmbu. Pelerinii se pot închina cu acest prilej la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, aflată în biserica-monument a aşezării monahale, precum şi la racla cu moaştele mai multor sfinţi ai Bisericii: Sfântul Ioan Iacob de la Neamţ, Sfânta Fericita Agafia, Sfântul Mucenic Alexandru Romanul, Sfântul Ierarh Luca al Crimeii, Sfântul Ierarh Filaret de Cernigov, Sfânta Maria Magdalena, Sfinţii Prunci ucişi de Irod şi SFântul Gavriil Athonitul. La final, Preasfinţitul Calinic Botoşăneanul va citi o rugăciune de dezlegare, iar apoi pelerinii vor fi invitaţi la o agapă frăţească.

Amintim că pe 29 aprilie 2018, Preacuviosul Părinte Arhimandrit Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, împlineşte 54 de ani! Dumnezeu să-i dăruiască multă sănătate pentru a continua slujirea rânduită de Dumnezeu prin rugăciunile Maicii Domnului şi ale Sfinţilor!

About the Author

Hadambu
Author with 158 posts
More about Hadambu

Related Articles

Leave a Comment