Masă caldă pentru pacienţii de la Unitatea Medico-Socială Podu Iloaiei

Pacienţii internaţi în Unitatea de Asistenţă Medico-Socială Podu Iloaiei au primit joi, 3 mai 2017, o masă caldă din partea Mănăstirii Hadâmbu din judeţul Iaşi. Acţiunea filantropică s-a desfăşurat la iniţiativa arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu. Cu acest prilej, a fost oficiată o slujbă de Te Deum de către părintele Nicodim Gheorghiţă, alături de un sobor de preoţi. Pe lângă bătrânii din centru, la slujbă a participat conducerea unităţii, alături de angajaţi. „Am venit în Unitatea de Asistenţă Medico-Socială Podu Iloaiei, pentru a mulţumi lui Dumnezeu prin rugăciune şi prin milostenie pentru toate darurile revărsate asupra mănăstirii noastre. Căutăm mereu să împlinim mereu porunca iubirii şi să facem fapte de milostenie din jerfa pelerinilor oferită la Sfântul Altar. Ne-am rugat Bunului Dumnezeu pentru cele 70 de suflete din acest centru, ce se bucură de fiecare dată când cineva le întinde o mână caldă. Maica Domnului, prin icoana sa făcătoare de minuni de la Mănăstirea Hadâmbu, să dăruiască sănătate bătrânilor din acest centru, putere de muncă angajaţilor şi gândul cel bun tuturor celor ce caută la suferinţa aproapelui”, s-a exprimat arhimandritul Nicodim Gheorghiţă. (Constantin Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *