Hram la biserica Spitalului Pădureni – Grajduri

Biserica cu hramurile „Înălţarea Sfintei Cruci“ şi „Sfinţii Apostoli Petru şi Pavel“ din incinta Spitalului de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Pădureni – Grajduri îşi cinsteşte pe 29 iunie 2018 ocrotitorii. În seara zilei de 28 iunie, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu din judeţul Iaşi, alături de un sobor de preoţi, a oficiat Vecernia unită cu Litia. La slujbă au asistat atât pacienţii din spital, conducerea unităţii şi angajaţi. Răspunsurile la strană au fost oferite de către cântăreţii locaşului de închinăciune şi de către toţi cei prezenţi. Predica sărbătorii a fost ţinută de către părintele Andrei Mocanu, parohul Parohiei Cucuteni-Leţcani, Protopopiatul 3 Iaşi, care a făcut referire la martiriul Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel. În acelaşi timp, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă şi-a exprimat bucuria pentru că a fost prezent în biserica Spitalului de Psihiatrie şi pentru Măsuri de Siguranţă Pădureni – Grajduri, apreciind lucrarea ce se derulează de către toţi angajaţii. Un cuvânt de apreciere a avut în mod deosebit pentru preotul misionar de caritate Vasile Ţarcă, care se îngrijeşte mereu atât de sfântul locaş al unităţii spitaliceşti, cât şi de vindecarea sufletească a oamenilor internaţi. Prin dragostea părintelui stareţ Nicodim Gheorghiţă, toţi cei prezenţi au primit daruri constând în dulciuri şi fructe, dar şi o iconiţă cu Maica Domnului de la Hadâmbu. Pacienţii prezenţi la slujbă şi-au manifestat recunoştinţa faţă de slujitorii sfintelor altare pentru slujba înălţătoare oficiată, dar şi pentru că Mănăstirea Hadâmbu le-a oferit câte un dar în zi de sărbătoare. Programul liturgic din ziua hramului va continua cu Utrenia, Acatistul şi Sfânta Liturghie. (Constantin Ciofu)

 

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *