Sfinte moaşte în dar pentru Mănăstirea Hadâmbu

La Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi, va fi adusă sâmbătă, 11 august 2018, la ora 19:00, racla în care se află fragmente din moaştele a cinci sfinţi mari ai Bisericii Ortodoxe: Sfânta Împărăteasă Elena, Sfântul Teodor Stratilat, Sfântul Teodor Tiron, Sfântul Pantelimon şi Sfântul Mucenic Victor. Sfintele moaşte vor fi dăruite Mănăstirii Hadâmbu de către arhimandritul Nectarie Herman, stareţul Mănăstirii Horăşti-Basarabia, şi vor fi însoţite de un act de autentificare. Odoarele de mare preţ se adaugă celorlalte sfinte moaşte pe care Mănăstirea Hadâmbu le are în patrimoniu: Sfântul Ioan Iacob de la Neamţ, Sfânta Fericita Agafia, Sfântul Mucenic Alexandru Romanul, Sfântul Ierarh Luca al Crimeii, Sfântul Ierarh Filaret de Cernigov, Sfânta Maria Magdalena, Sfinţii Prunci ucişi de Irod şi Sfântul Gavriil Athonitul. „Maica Domnului, a cărei icoană făcătoare de minuni se află în mănăstirea noastră, şi toţi sfinţii ocrotitori care străjuiesc aşezarea monahală de la Hadâmbu, să binecuvânteze toţi pelerinii”, s-a exprimat arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu. (C. Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *