Sfântul Ioan Iacob Hozevitul, serbat la Mănăstirea Hadâmbu

Peste 2000 de pelerini au participat duminică, 5 august 2018, la Sfânta Liturghie oficiată la Mănăstirea Hadâmbu în cinstea Sfintei Învieri şi a Sfântului Cuvios Ioan Iacob Hozevitul de la Mănăstirea Neamţ. Credincioşii au avut bucuria să se închine la racla în care se află un fragment din moaştele Sfântului Ioan Iacob, oferite Mănăstirii Hadâmbu în luna august a anului 2017 de către Mănăstirea „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” – Hozeva din Ţara Sfântă. În cuvântul adresat pelerinilor, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, a amintit de evlavia pe care şi-a manifestat-o de-a lungul anilor faţă de Sfântul Ioan Iacob, pe care l-a rugat să se întoarcă acasă, în România. „Prin rânduiala lui Dumnezeu, anul trecut, un fragment din moaştele Sfântului Ioan Iacob a fost adus în mănăstirea noastră. Astfel, pelerinii care nu au posibilitatea să ajungă în Ţara Sfântă se pot închina la moaştele Sfântului Ioan Iacob aflate în mănăstirea noastră”, a menţionat arhimandritul Nicodim Gheorghiţă. La final, oamenii au fost miruiţi şi au primit o icoană cu Sfântul Ioan Iacob, iar apoi au fost invitaţi la o agapă frăţească oferită prin jertfa câtorva familii din Bucovina. (C. Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *