IPS Teofan la hramul Mănăstirii Hadâmbu

Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi MItropolitul Moldovei şi Bucovinei, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat sâmbătă, 8 august 2018, Sfânta Liturghie la Mănăstirea Hadâmbu. Slujba a fost prilejuită de hramul Bisericii „Naşterea Maicii Domnului” din incinta străvechii aşezări monahale. Înaltpreasfinţia Sa a ţinut un cuvânt de învăţătură despre importanţa cinstirii Maicii Domnului. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, a mărturisit că prezenţa Înaltpreasfinţitului Teofan aduce multă bucurie obştii pe care o păstoreşte, fiilor duhovniceşti ai Preacuvioşiei Sale, precum şi miilor de pelerini care preţuiesc acest loc datorită icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului. De asemenea, părintele stareţ a remarcat cât de importantă este rugăciunea pe care Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei o înalţă pentru întreaga eparhie, oferind ierarhului un engolpion „pentru a purta mereu în rugăciune” obştea Mănăstirii Hadâmbu. În aceeaşi zi, IPS Teofan a vizitat Aşezământul social-filantropic „Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv” al Mănăstirii Hadâmbu.


About the Author

Hadambu
Author with 150 posts
More about Hadambu

Related Articles

Leave a Comment