Duminica a 22-a după Rusalii la Mănăstirea Hadâmbu

Peste 1500 de pelerini din toate zonele ţării au participat astăzi, 4 noiembrie 2018, la Sfânta Liturghie oficiată în Catedrala „Acoperământul Maicii Domnului” a Mănăstirii Hadâmbu din judeţul Iaşi. În cadrul slujbei, au fost pomeniţi toţi cei prezenţi şi din familiile lor şi s-a adus mulţumire lui Dumnezeu pentru toate binefacerile primite. Arhimandritul Nicodim Gheotghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, a adresat un cuvânt de folos duhovnicesc în care a vorbit despre semnificaţiile Evangheliei din Duminica a 22-a după Rusalii. De asemenea, Preacuvioşia Sa a îndemnat oamenii să facă milostenie mai ales cu oamenii nevoiaşi şi bolnavi, consideraţi „fraţii mai mici ai Mântuitorului”. „Noi vom fi judecaţi pentru ce am făcut sau pentru cele ce am fi putut să le facem. Oamenii săraci, bolnavi şi nevoiaşi sunt numiţi «fraţii mai mici ai Mântuitorului Hristos». Noi suntem datori să-i ajutăm pe aceştia atât cât putem. Ajutându-l pe cel sărac, Îl împrumutăm pe Dumnezeu”, a spus arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, care a atras atenţia asupra educaţiei pe care părinţii trebuie să o ofere copiilor. La final, oamenii au participat la o agapă frăţească. (C. Ciofu)

 

About the Author

Hadambu
Author with 141 posts
More about Hadambu

Related Articles

Leave a Comment