Daruri pentru zece copii din satul Ion Neculce din partea Mănăstirii Hadâmbu

Sfântul Ierarh Nicolae a venit mai devreme cu o săptămână pentru o familie nevoiaşă din satul Ion Neculce, judeţul Iaşi. Impresionat fiind de situaţia dificilă prin care trece, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu din judeţul Iaşi, a dorit să vină în ajutorul celor zece copii ce locuiesc într-o casă modestă de la marginea satului Ion Neculce, în apropiere de Târgu Frumos. Împreună cu protosinghelul Iorest Goraş, secretarul mănăstirii, părintele stareţ Nicodim a venit cu daruri constând în alimente, dulciuri, produse de igienă, lenjerie şi alte daruri necesare unei gospodării. Accesul cu maşina a fost limitat, astfel încât toate produsele au fost transportate pe drumul anevoios şi acoperit cu zăpadă cu o căruţă. În pragul casei vechi de peste 70 de ani, acoperită pe alocuri cu diferite materiale şi în care pătrunde apa din cauza faptului că este deteriorat acoperişul părintele Nicodim a fost întâmpinat Elena Ciobanu. Era acasă cu cei trei din cei zece copii şi pregătea de mâncare într-o încăpere de câţiva metri pătraţi. Elena Ciobanu ne-a povestit în câteva cuvinte cum decurge viaţa de zi cu zi într-o casă fără curent electric dar şi problemele legate de casa aflată în risc din cauza acoperişului putred. În perioada imediat următoare, oamenii cu suflet mare pot veni în sprijinul familiei Ciobanu din satul Ion Neculce, prin intermediul Mănăstirii Hadâmbu. Părintele stareţ, împreună cu oamenii cu suflet mare se va strădui să ia câteva măsuri pentru ca acoperişul casei să fie reparat. De asemenea, pentru ca cei zece copii să nu mai fie nevoiţi să stea în trei cămăruţe, ar fi nevoie de ridicarea unei case noi. O suprafaţă de teren este disponibilă, rămânând doar ca oamenii buni şi darnici să dea o mână de ajutor. (Constantin Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *