Hramul paraclisului Mănăstirii Hadâmbu

Paraclisul cu hramurile „Sfântul Ierarh Nicolae” şi „Sfântul Nicodim de la Tismana” situat la demnisolul Catedralei „Acoperământul Maicii Domnului” a Mănăstirii Hadâmbu a îmbrăcat joi, 6 decembrie 2018, straie de sărbătoare. Sfânta Liturghie a fost oficiată de arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, alături de un sobor de preoţi. Răspunsurile la strană au fost oferite de grupul psaltic al aşezării monahale. Cu acest prilej, s-au înălţat rugăciuni pentru odihna sufletului schimonahului Serafim Bozariu, vieţuitor al Mănăstirii Hadâmbu, al cărui trup neînsufleţit se află într-un sicriu în biserica mare a aşezământului monastic până sâmbătă, 8 decembrie. Predica zilei a fost ţinută de preotul Dumitru Apetrii, de la Parohia Botoşăniţa Mică, Protopopiatul Rădăuţi, judeţul Suceava. La rândul său, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă a făcut referire la momentul trist din viaţa Mănăstirii Hadâmbu, cauzat de plecarea la Domnul a schimonahului Serafim. Soborul preoţilor s-a îndreptat apoi spre Catedrala „Acoperământul Maicii Domnului”, pentru a oficia Parastasul pentru schimonahul Serafim. (Constantin Ciofu)Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *