Parastas pentru schimonahul Serafim la Mănăstirea Hadâmbu

La Mănăstirea Hadâmbu din județul Iași a fost oficiată joi, 6 decembrie 2018, slujba Parastasului pentru schimonahul Serafim Bozariu, mutat la Domnul în dimineaţa zilei de 4 decembrie 2018, la vârsta de 93 de ani. Slujba a fost săvârşită de către arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, alături de un sobor de preoţi, după Sfânta Liturghie în cinstea Sfântului Ierarh Nicolae. Au participat membri ai familiei, precum şi numeroşi pelerini veniţi în această străveche aşezare monahală. Despre viaţa şi virtuţile schimonahului Serafim a vorbit la final preotul Emanuel Apetrei de la Parohia Frunziş-Mironeasa, judeţul Iaşi. La rândul său, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă a citit un scurt testament al schimonahului Serafim, unul din cei mai elavioşi monahi pe care i-a avut Mănăstirea Hadâmbu în istoria recentă. Slujba înmormântării schimonahului Serafim va avea loc sâmbătă, 8 decembrie 2018, de la ora 10:30, şi va fi precedată de Sfânta Liturghie. Pelerini din ţară şi străinătate sunt aşteptaţi să se g pentru odihna sufletului schimonahului Serafim, cel ce vreme de mai mulţi ani a povăţuit mii de oameni greu încercaţi de greutăţile vieţii şi de felurite nevoi. (Constantin Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *