Pelerinii s-au rugat în Dealul Mare la Taina Sfântului Maslu

Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat duminică, 16 decembrie 2018, Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi. Slujba a fost săvârşită în Paraclisul cu hramurile „Sfântul Ierarh Nicolae” şi „Sfântul Cuvios Nicodim de la Tismana”, aflat la demisolul Catedralei „Acoperământul Maicii Domnului” a aşezării monahale. Credincioşii de departe şi din oraşul Iaşi au urcat în Dealul Mare pentru a se ruga împreună cu Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul şi pentru a se folosi duhovniceşte de rugăciunile de dezlegare pe care ierarhul le-a citit. Predica de la finalul slujbei a fost ţinută de preotul Dumitru Carp de la Parohia „Pogorârea Sfântului Duh” – Bucium din Iaşi, care a făcut referire la importanţa rugăciunilor Bisericii în viaţa credincioşilor, menţionând câteva minuni pe care Dumnezeu le-a făcut în viaţa oamenilor bolnavi. În acelaşi timp, preotul Dumitru Carp i-a îndemnat pe oameni să fie alături de cei aflaţi în suferinţă şi să aibă nădejde că Dumnezeu îi ajută pe cei ce se roagă cu credinţă. La rândul său, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, a mulţumit Preasfinţitului Părinte Calinic Botoşăneanul pentru că a slujit Taina Sfântului Maslu, preoţilor de la parohii şi mulţimii de pelerini prezentă. De asemenea, părintele stareţ a mulţumit tuturor celor ce au oferit daruri pentru serbarea din ajunul Crăciunului din acest an, când o mie de copii nevoiaşi vor primi pachete din partea Mănăstirii Hadâmbu. (Constantin Ciofu)


Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *