Schimonahul Serafim Bozariu a fost pomenit la 40 de zile de la mutarea la cer

La Mănăstirea Hadâmbu din comuna Mironeasa, județul Iași a fost oficiată duminică, 13 ianuarie 2019, slujba Parastasului pentru vrednicul de pomenire schimonah Serafim Bozariu, la 40 de zile de la mutarea sa la cer. Aceasta a fost precedată de Sfânta Liturghie, săvârşită în Paraclisul cu hramurile „Sfântul Ierarh Nicolae” şi „Sfântul Nicodim de la Tismana” situată la demisolul Catedralei „Acoperământul Maicii Domnului”. La final, arhiamndritul Nicodim Gherghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, a adresat un cuvânt celor prezenţi în care a făcut referire la viaţa schimonahului Serafim şi la poveţile pe care vrednicul părinte le oferea pelerinilor din ţară şi străinătate. După ce au luat Agheasmă Mare şi anaforă, pelerinii au fost miruiţi, iar la ieşirea din sfântul locaş au primit pomană de sufletul celui pomenit. Slujba Parastasului a fost săvârşită la mormântul schimonahului Serafim, aflat în cimitirul aşezării monahale, în vecinătatea Bisericii-monument „Naşterea Maicii Domnului”. Un sobor de preoţi în frunte cu arhimandritul Nicodim Gheorghiţă s-a rugat pentru odihna schimonahului Serafim. Au mai participat membri ai familiei, fii duhovniceşti ai părintelui şi numeroşi credincioşi. Vremea însorită dar geroasă a amintit de chipul plin de lumină al schimonahului de la Hadâmbu. Virtuţile părintelui Serafim au fost reliefate într-un cuvânt deosebit de emoţionant rostit de către preotul Vasile Ţarcă, misionar de caritate la biserica Spitalului de Psihiatrie Pădureni-Grajduri. „În cadrul Sfintei Liturghii pe care am săvârşit-o astăzi în biserica de la Pădureni-Grajduri, l-am pomenit împreună cu pacienţii spitalului pe schimonahul Serafim. Acum ne aflăm cu toţii în jurul mormântului său acoperit cu zăpada albă. Albul este simbolul curăţiei şi al purităţii. Suntem încredinţaţi că sufletul părintelui Serafim se odihneşte în sânurile lui Avram, în lumina veşnică”, a spus preotul Vasile Ţarcă. A urmat praznicul de sufletul părintelui Serafim, pregătit prin grija obştii Mănăstirii Hadâmbu. Luni, 14 ianuarie, prin grija arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, bătrânii din Unitatea de Asistenţă Medico-Socială Podu Iloaiei vor primi o masă caldă. (C. Ciofu)

 

Publicat
Din categoria Noutăţi

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *