Parastas la trei luni de la mutarea la Domnul a schimonahului Serafim

La Mănăstirea Hadâmbu din județul Iași a fost oficiat astăzi, 3 martie 2019, Parastasul pentru schimonahul Serafim Bozariu, la trei luni de la trecerea la cele veşnice. Slujba s-a săvârşit după Sfânta Liturghie, în prezenţa a numeroşi pelerini şi a membrilor familiei vrednicului schimonah. Cu acest prilej, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, a amintit celor prezenţi câteva aspecte din viaţa monahicească a schimonahului Serafim. În acelaşi timp, arhimandritul Nicodim a remarcat evlavia pe care schimonahul Serafim o avea faţă de Maica Domnului şi faţă de sfintele icoane pe care le tămâia de fiecare dată când intra în magazinul bisericesc. „Mulţi pelerini s-au folosit de sfaturile şi rugăciunile părintelui Serafim. M-au impresionat câţiva credincioşi care au venit de la Oradea pentru a aprinde o lumânare la mormântul schimonahului Serafim”, a spus arhimandritul Nicodim Gheorghiţă. Oamenii au fost invitaţi apoi la o agapă frăţească oferită prin dragostea şi jertfa Mănăstirii Hadâmbu şi a fiilor duhovniceşti ai acestei aşezări monahale. (Constantin Ciofu)

 

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *