Casă pentru o familie numeroasă din satul Ion Neculce

Mănăstirea Hadâmbu din județul Iași va ridica cu sprijinul oamenilor cu suflet mare o casă pentru o familie nevoiașă din satul Ion Neculce, județul Iași. Slujba de sfințire a locului pe care se va ridica locuința a fost oficiată joi, 30 mai 2019, de un sobor de preoți.

O familie formată din 12 membri din satul Ion Neculce, județul Iași, va locui într-o casă nouă, ce va fi ridicată de Mănăstirea Hadâmbu. În urmă cu jumătate de an, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, ajungea la familia Ciobanu cu daruri, sensibilizat de situaţia grea prin care trecea. La acel moment, părintele stareţ a promis ca va ridica un cămin pentru cei zece copii, cu o educaţie aleasă şi care învaţă foarte bine la şcoală. Momentul mult aşteptat de familia Ciobanu a venit joi, 30 mai 2019, când, a fost sfinţit terenul pe care se va ridica noua casă, pus la dispoziţie de Primăria Ion Neculce, prin amabilitatea domnului primar Gheorghe Văleanu. Slujba a fost oficiată de arhimadritul Nicodim Gheorghiţă, împreună cu protosinghelul Iorest Goraş, secretarul Mănăstirii hadâmbu, şi cu părintele Cristian Bozariu, parohul Parohiei Ion Neculce. La slujbe Aghesmei mici au asiatat membrii familiei Ciobanu, câţiva săteni şi cei care vor sprijini această lucrare. „Când i-am văzut pe copiii acestei familii în casa unde locuiesc momentan, am rămas impresionat şi mi-am adus aminte de propia copilărie. Am venit pentru a sfinți acest loc în care vor locui copiii familiei Ciobanu. Vom avea linişte sufletească atunci când vom vedea că vor avea un acoperiş deasupra capului lor. Ne dorim să aducem bucurie în sufletele frăţiilor voastre. Să ne ajute Dumnezeu în această lucrare şi să ne trimită oameni cu suflet mare. Aş dori să-mi exprim recunoştinţa faţă de familia Crăciun din Sasca, judeţul Suceava, ai cărei reprezentanţi sunt prezenţi aici, pentru că ne va oferi masa lemnoasă necesară ridicării acestei locuinţe, părintelui paroh Cristian Bozariu şi tuturor celor ce s-au implicat până în prezent. Nădăjduim că nu peste multă vreme, vom sfinţi casa în care cei zece copiii buni şi frumoşi ai acestei familii vor creşte alături de părinţii lor”, s-a exprimat arhimandritul Nicodim Gheorghiţă. Elena Ciobanu, mama celor zece copii, ne-a mărturisit că momentul sfinţirii locului pe care se va ridica locuinţa este o minune a Maicii Domnului. „Nu am cuvinte să mulţumesc celor ce s-au gândit la noi, în primul rând părintelui stareţ Nicodim. Dumnezeu s-a milostivit spre copiii mei, pentru că ei se vor bucura în primul rând de condiţii mai bune. Pe timpul iernii şi când plouă sunt nevoiţi să meargă prin noroi până la microbuzul şcolar. Mă voi ruga toată viaţa mea pentru oamenii cu suflet mare care ne vor ajuta. În prezent, soţul lucrează, dar nu avem posibilitatea să construim o locuinţă”, a spus Elena Ciobanu, o mamă care şi-a păstrat credinţa ortodoxă şi pe care a transmis-o cu multă dragoste copiilor ei. La final, toţi cei prezenţi au participat la o agapă frăţească oferită prin dragostea familiei Crăciun Constantin şi Maria. De asemenea, Mănăstirea Hadâmbu a oferit familiei Ciobanu alimente pantru traiul de zi cu zi. Oamenii cu suflet mare care vor dori să sprijine ridicarea casei familiei Ciobanu din satul Ion Neculce pot obţine mai multe informaţii la Mănăstirea Hadâmbu. (Constantin Ciofu)


 

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *