Mama arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, pomenită la şapte ani de când a plecat la Domnul

În cimitirul Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” – Laura, comuna Vicovu de Sus a fost oficiată marţi, 4 iunie 2019, slujba Parastasului pentru Elena Gheorghiţă, mama arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu din judeţul Iaşi. Slujba a fost săvârşită de un sobor mare de preoţi din Eparhia Sucevei şi Rădăuţilor şi din Eparhia Iaşilor, la şapte ani de la trecerea la cele veşnice. De asemenea, s-a săvârşit pomenirea pentru Aurelia Pâslac, sora părintelui Nicodim, înmormântată în acelaşi cimitir, la şapte ani de când a plecat la Domnul. Pentru sufletul vrednicelor credincioase Elena şi Aurelia s-au rugat rudele, cunoscuţii şi un grup de fii duhovniceşti ai arhimandritului Nicodim Gheorghiţă. Preotul Andrei Mocanu de la Parohia Cucuteni-Leţcani, judeţul Iaşi, a ţinut un scurt cuvânt în care a vorbit despre importanţa rugăciunii pentru vrednicii înaintaşi. Între oamenii vrednici care au oferit o educaţie aleasă copiilor şi au transmis credinţa străbună se numără şi Elena Gheorghiţă, care, vreme de mai mulţi ani a venit în ajutorul Mănăstirii Hadâmbu prin ostenala depusă. În semn de recunoştinţă faţă de dragostea pe care a arătat-o faţă de mănăstirea Maicii Domnului de la Hadâmbu, arhimandritul Nicodim a organizat slujba de pomenire şi praznicul pentru mama şi sora Cuvioşiei Sale, aşa cum este tradiţia. Amintim că în memoria părinţilor Elena şi Gheorghe Gheorghiţă, părinţii arhimandritului Nicodim, în luna aprilie 2017, în apropierea casei părinteşti a fost ridicată şi sfinţită o frumoasă troiţă. (Constantin Ciofu)

 

About the Author

Hadambu
Author with 140 posts
More about Hadambu

Related Articles

Leave a Comment