Parastas pentru schimonahul Serafim, la Mănăstirea Hadâmbu

La Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi a fost săvârşită duminică, 9 iunie 2019, slujba Parastasului pentru vrednicul de pomenire schimonah Serafim Bozariu. Slujba a fost oficiată de arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, şi a fost precedată de slujba Sfintei Liturghii. Numeroşi pelerini, alături de membrii familiei, s-au rugat pentru odihna sufletului schimonahului Serafim. Oamenii au primit cu acest prilej câte un colac, un prosop şi o lumânare. Despre virtuţile pe care le-a avut părintele Serafim a vorbit în cuvântul de învăţătură preotul Cristian Bozariu de la Parohia Ion Neculce, Protopopiatul Paşcani, judeţul Iaşi. S-a scos în evidenţă evlavia pe care vrednicul schimonah a avut-o faţă de sfintele icoane la care părintele se ruga mereu cu lacrimi. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă şi-a exprimat recunoştinţa faţă de numărul mare de oameni care s-au rugat în jurul mormântului părintelui Serafim. De asemenea, a mulţumit domnului Daniel, un român stabilit în Londra, care a oferit 100 de icoane cu Maica Domnului celor prezenţi, de sufletul schimonahului Serafim. Prin purtarea de grijă a Mănăstirii Hadâmbu, oamenii au participat apoi la agapa frăţească. Amintim că recent, a fost turnată crucea la mormântul părintelui Serafim de către firma Prestarea din Iaşi, prin contribuţia domnului director Constantin Nechifor. (Constantin Ciofu)

 

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *