Parastas pentru schimonahul Serafim, la Mănăstirea Hadâmbu

La Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi a fost săvârşită duminică, 9 iunie 2019, slujba Parastasului pentru vrednicul de pomenire schimonah Serafim Bozariu. Slujba a fost oficiată de arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, şi a fost precedată de slujba Sfintei Liturghii. Numeroşi pelerini, alături de membrii familiei, s-au rugat pentru odihna sufletului schimonahului Serafim. Oamenii au primit cu acest prilej câte un colac, un prosop şi o lumânare. Despre virtuţile pe care le-a avut părintele Serafim a vorbit în cuvântul de învăţătură preotul Cristian Bozariu de la Parohia Ion Neculce, Protopopiatul Paşcani, judeţul Iaşi. S-a scos în evidenţă evlavia pe care vrednicul schimonah a avut-o faţă de sfintele icoane la care părintele se ruga mereu cu lacrimi. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă şi-a exprimat recunoştinţa faţă de numărul mare de oameni care s-au rugat în jurul mormântului părintelui Serafim. De asemenea, a mulţumit domnului Daniel, un român stabilit în Londra, care a oferit 100 de icoane cu Maica Domnului celor prezenţi, de sufletul schimonahului Serafim. Prin purtarea de grijă a Mănăstirii Hadâmbu, oamenii au participat apoi la agapa frăţească. Amintim că recent, a fost turnată crucea la mormântul părintelui Serafim de către firma Prestarea din Iaşi, prin contribuţia domnului director Constantin Nechifor. (Constantin Ciofu)