Binecuvântare arhierească în Parohia Ipatele

Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul a oficiat duminică, 9 iunie 2019, slujba Acatistului icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului în Parohia Ipatele, Protopopiatul 3 Iaşi, judeţul Iaşi. Astfel, s-a rememorat minunea pe care Maica Domnului a săvârşit-o pe 10 iunie 2015, când, după o secetă îndelungată, cerul a revărsat ploaie peste pământul însetat.

Împlinirea a patru ani de când icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu a săvârşit unul din cele mai mari miracole a fost rememorată duminică, 9 iunie 2019, în Parohia Ipatele, Protopopiatul 3 Iaşi, judeţul Iaşi. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, alături de un sobor de preoţi, a oficiat în prezenţa icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului, în faţa troiţei pe care este zugrăvit chipul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, slujba Aghesmei. Apoi, a fost întâmpinat Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor. Preasfinţia Sa, alături de soborul slujitorilor, a săvârşit apoi slujba Acatistului icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu. Au participat numeroşi credincioşi dar şi oficialităţi judeţene şi centrale. Acatistul a fost urmat de citirea de către Episcopul-vicar al Eparhiei Iaşilor a mai multor rugăciuni de dezlegare şi pentru sănătate. Dacă în urmă cu patru ani de zile, la Ipatele, rugăciunile citite pentru ca Bunul Dumnezeu să reverse ploaie peste pământul însetat după două luni de secetă aduceau binecuvântare, acum, norii au înconjurat satul şi l-au ferit de torenţi. Primarul comumei Ipatele, Constantin Postârnac, şi-a exprimat bucuria pentru că Preasfinţitul Părinte Calinic a înălţat rugăciuni în faţa sfintelor icoane şi a mulţumit arhimandritului Nicodim Gheorghiţă pentru că mereu îl povăţuieşte spre împlinirea lucrului bun. În acelaşi timp, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă a apreciat jertfa pe care Preasfinţia Sa a făcut-o pentru a înălţa rugăciuni la Ipatele şi l-a felicitat pe primarul Constantin Postârnac pentru sprijinul pe care îl oferă mereu Bisericii. Prezent la acest moment deosebit, preşedintele Consiliului Judeţean Iaşi, şi-a manifestat dorinţa de a sprijini în continuare satele din comuna Ipatele şi nu numai. La final, oamenii s-au închinat la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu, iar după ce au fost miruiţi, au primit câte un pachet cu alimente în semn de mulţumire pentru binefacerile primite de la Dumnezeu asupra satului. (Constantin Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *