Au început lucrările la casa din Ion Neculce

În satul Ion Neculce din judeţul Iaşi, au început miercuri, 24 iulie 2019, lucrările de construcţie pentru casa familiei Ciobanu, formată din 12 membri. Pe data de 19 iulie, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, împreună cu primarul comunei Ion Neculce, Gheorghe Văleanu, şi cu reprezentanţii firmei de construcţii care va efectua lucrarea, au asistat la trasarea terenului. Marţi, 23 iulie, au fost săpate şanţurile pentru fundaţie, iar o zi mai târziu, miercuri, 24 iulie, s-a turnat betonul. Sfinţirea terenului pentru casa familiei Ciobanu a fost oficiată pe 30 mai 2019, în prezenţa viitorilor beneficiari şi a câtorva sponsori. Iniţiativa construirii unei case pentru familia nevoiaşă din satul Ion Neculce, ce au dat naştere la zece copii, aparţine arhimandritului Nicodim Gheorghiţă. Părintele stareţ de la Mănăstirea Hadâmbu i-a mobilizat până în prezent pe fiii duhovniceşti ai Cuvioşiei Sale, care s-au alăturat deja acestui gând frumos. Din obolul pelerinilor şi al donatorilor, având susţinere din partea autorităţilor locale din comuna Ion Neculce şi donaţii în materiale de construcţii, casa pentru cei zece copii se va ridica spre slava lui Dumnezeu, având mijlocirea Maicii Domnului. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă îi poartă mereu în rugăciune şi în gând pe toţi cei ce sunt alături în acest proiect! (Constantin Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *