Lucrările la casa celor 10 copii din Ion Neculce vor fi reluate

În perioada imediat următoare, lucrările la casa familiei cu zece copii din satul Ion Neculce, judeţul Iaşi, vor fi reluate. Pelerinii buni şi milostivi, dar şi fiii duhovniceşti ai Mănăstirii Hadâmbu s-au alăturat acestei campanii. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, îşi doreşte ca până la sfârşitul verii acestui an locuinţa pentru familia nevoiaşă din Ion Neculce să fie ridicată şi acoperită. „Mă rog mereu la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului din biserica monument a mănăstirii noastre să ne trimită inimi milostive pentru a construi această casă. Am avut parte de obstacole dar şi de încercări, însă Bunul Dumnezeu ne-a ajutat să le înfruntăm prin intermediul celor ce-i iubesc pe cei ce sunt în necaz. Este foarte greu ceea ce ne-am propus, dar văd în jur atât indiferenţă, cât şi implicare din partea celor ce au posibilităţi materiale” a amintit părintele stareţ Nicodim Gheorghiţă.

Să răsplătească Măicuţa Domnului fiecare jertfă!”

Părintele stareţ al Sfintei Mănăstiri Hadâmbu a menţionat că „Mântuitorul Hristos nu a avut o casă în care să vină pe lume”. Iisus s-a născut într-o iesle săracă. Pentru dragostea pe care o am faţă de Maica Domnului şi faţă de Fiul Preasfintei Născătoare de Dumnezeu, îmi doresc ca până de Crăciun să dăruim această locuinţă acestor oameni, fraţii mai mici ai Mântuitorului Hristos care a spus: «Adevărat zic vouă, întrucât aţi făcut unuia dintr-aceşti fraţi ai Mei, prea mici, Mie Mi-aţi făcut» (Matei, 25-40)”. Să răsplătească Măicuţa Domnului fiecare jertfă pe care aţi oferit-o pentru această casă cu sănătate şi cu multe daruri de la Preamilostivul Dumnezeu”, s-a exprimat arhimandritul Nicodim Gheorghiţă. Amintim că lucrările la casa familiei Ciobanu din Ion Neculce au început miercuri, 24 iulie 2019. Persoanele care doresc să sprijine această lucrare sunt aşteptate la Mănăstirea Hadâmbu, unde pot obţine mai multe detalii. (Constantin Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *