Scoaterea în procesiune a icoanei Maicii Domnului la Hadâmbu

La Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi au debutat miercuri, 14 august 2019, slujbele dedicate sărbătorii Adormirii Maicii Domnului. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul aşezării monahale, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat Vecernia unită cu Litia. În continuare, a fost scoasă în procesiune icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Hadâmbu. Predica de la final a fost ţinută de părintele Emanuel Apetrei de la Parohia Urşiţa, Protopopiatul 3 Iaşi, judeţul Iaşi. În continuare, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă a mulţumit tuturor celor prezenţi pentru că s-au rugat împreună la ceas de seară şi a amintit de frumoasa tradiţie statornicită la Hadâmbu în zilele de sărbătoare dedicate Adormirii Maicii Domnului. În continuare, s-a oficiat Taina Sfântului Maslu.

About the Author

Hadambu
Author with 140 posts
More about Hadambu

Related Articles

Leave a Comment