Rânduiala scoaterii în procesiune a icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului

Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu a fost scoasă în procesiune în seara zilei de 7 septembrie 2019. Slujba a fost oficiată de către Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcop de Bălţi, alături de un sobor de preoţi. Ierarhul a adresat la final un cuvânt în care a mărturisit că a simţit prezenţa Maicii Domnului la Mănăstirea Hadâmbu şi a apreciat jertfa pe care arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul aşezării monahale, a depus-o după ce a fost rânduit să slujească în Dealul Mare. La rândul său, părintele stareţ a mulţumit Preasfinţiei Sale pentru că a slujit în ajunul hramului Mănăstirii Hadâmbu şi a îndemnat pelerinii să fie aproape de Biserica lui Hristos şi de preoţii din parohiile lor. De asemenea, şi-a exprimat dorinţa de a merge cu pelerinii în Episcopia de Bălţi, în pelerinaj, cu icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului. (C. Ciofu)


Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *