Vecernia hramului Bisericii „Naşterea Maicii Domnului” a Mănăstirii Hadâmbu

La Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi a fost oficiată sâmbătă, 7 septembrie 2019, Vecernia unită cu Litia de către Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcop de Bălţi, alături de un sobor de preoţi. Slujba a fost prilejuită de hramul Bisericii „Naşterea Maicii Domnului” a Mănăstirii Hadâmbu. Câteva sute de pelerini s-au rugat împreună cu ierarhul sosit la Hadâmbu cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. La final, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu a menţionat că este pentru prima dată în istoria recentă a aşezării monahale din Dealul Mare când un ierarh slujeşte în ajunul hramului bisericii-monument. În acelaşi timp, părintele stareţ a mulţumit Preasfinţiei Sale pentru dragostea pe care o arată faţă de Mănăstirea Hadâmbu, unde a slujit prima dată pe 1 octombrie 2018. Programul liturgic a continuat cu rânduiala scoaterii în procesiune a icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului şi cu Taina Sfântului Maslu. (C. Ciofu)


Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *