Apel al părintelui Arsenie de la Mănăstirea Hadâmbu

Mănăstirea Hadâmbu, cunoscută în toată lumea pentru icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului – Axioniţa, a reuşit prin mari eforturi ca în doar o lună de zile să ridice la roşu o casă pentru zece copii din satul Ion Neculce, judeţul Iaşi. Acest proiect s-a realizat prin implicarea directă a arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, care a bătut la uşa inimii multor oameni din ţară şi din străinătate, care au fost sensibili la apelul Cuvioşiei Sale. Văzând neliniştea şi frământarea de pe chipul părintelui stareţ, dar mai ales grija cauzată de lipsa fondurilor pentru lucrările de amenajarea locuinţei (mobilier, aparatură electrocasnică, dotări, s.a.), părintele Arsenie de la Mănăstirea Hadâmbu s-a alăturat acestei campanii de ajutorare a celor zece copii. Aceasta deoarece nu mai este mult şi iarna va bate la uşă. Lucrările de amenajare ale casei nu ar dura foarte mult, însă este nevoie de sprijin din partea multor oameni.

„Iubiţi fii duhovniceşti şi pelerini ai Sfintei Mănăstiri Hadâmbu, 

Vă îndemn pe toţi cei ce v-aţi folosit de rugăciunile Maicii Domnului prin Sfânta Icoană din bisericuţa aşezării monahale din Dealul Mare, să oferiţi din puţinul frăţiilor voastre pentru casa unor copii educaţi şi buni la învăţătură. Pentru ei, un trai mai bun, înseamnă poate un viitor plin de speranţe şi mai ales şansa de a deveni oameni de folos pentru Biserică. Vă aştept lângă icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului pentru a vă arăta dragostea pentru aceşti prunci. Mă rog la Maica lui Dumnezeu să vă dea gândul cel bun şi să reuşim împreună cu inimile bune ale frăţiilor voastre să-i ajutăm pe aceşti copii sărmani. Dumnezeu să vă ocrotească prin rugăciunile Maicii Domnului şi ale tuturor Sfinţilor!”

Ieromonahul Arsenie de la Mănăstirea Hadâmbu

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *