Stadiul lucrărilor la casa celor zece copii din satul Ion Neculce – 3.10.2019

Cei zece copii nevoiaşi ai familiei Ciobanu din satul Ion Neculce, judeţul Iaşi, se vor muta curând într-o nouă locuinţă. Aceasta se află în stadiul de construcţie şi este situată în apropierea bisericii parohiale, pe terenul fostei şcoli gimnaziale din sat. În prezent, clădirea este acoperită, recent fiind montate geamurile din termopan, prin grija Mănăstirii Hadâmbu din judeţul Iaşi. „Cu ajutorul Bunului Dumnezeu şi prin contribuţia pelerinilor care vin la Mănăstirea Hadâmbu, dar mai ales a câtorva dintre fiii mei duhovniceşti, casa pentru cei zece copii este finalizată. Urmează partea de finisaje la interior, montarea parchetului şi achiziţionarea mobilierului şi celelalte dotări. Ne dorim ca până la începutul iernii, copiii să aibă parte de un nou cămin în care să se bucure de condiţii prielnice. Am ales această familie atât pentru numărul mare de prunci, cât şi pentru faptul că învaţă foarte bine la şcoală”, a menţionat arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, care a oferit recent întregii familii câte o pereche nouă de încălţăminte. Persoanele care doresc să sprijine lucrările ce vor fi întreprinse dar şi dotările necesare (centrală termică, mobilier, instalaţii sanitare, electrocasnice, s.a.) pot face donaţii în contul RO75RZBR0000060000279276 deschis la Raiffeisen Bank pe numele Mănăstirea Hadâmbu. (Constantin Ciofu)

 

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *