Acțiune filantropică a Mănăstirii Hadâmbu în Episcopia de Bălți

Mănăstirea Hadâmbu din județul Iași a organizat astăzi, 7 octombrie 2019, o acţiune filantropică la sediul Episcopiei de Bălţi. De alimentele oferite de către mănăstirea ieşeană se vor bucura familiile cu o situaţie materială precară din parohiile eparhiei din nordul Basarabiei.

Enoriaşii care se confruntă cu lipsuri materiale şi care fac parte din parohiile Episcopiei de Bălţi a Mitropoliei Basarabiei vor primi în perioada următoare alimente neperisabile. Peste 500 de kilograme de făină, ulei, hrişcă, zahăr şi bulion au fost cumpărate de către Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi, la iniţiativa arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul aşezării monahale amintite, pentru a veni în sprijinul structurii eclesiastice românești din Basarabia. Darurile au fost oferite luni, 7 octombrie 2019, Episcopiei de Bălţi (fostă a Hotinului) înfiinţată, ca parte componentă a Bisericii Ortodoxe Române, la data de 8 martie 1923, spre slava lui Dumnezeu, pentru toate binefacerile revărsate asupra aşezării monahale din Dealul Mare. Din delegaţie au făcut parte arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, protosinghelul Iorest Goraş, secretarul Mănăstirii Hadâmbu, şi părintele Nicolae Tverdostup de la Parohia Romanovca, Protopopiatul Ungheni (Mitropolia Basarabiei). Preasfinţitul Părinte Antonie, Episcop de Bălţi, şi-a exprimat cu acest prilej bucuria de a-i revedea pe slujitorii Sfântului Altar de la Hadâmbu, unde a slujit, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, la trei hramuri închinate Maicii Domnului. „Pentru noi, astăzi (n.r. luni, 7 octombrie 2019) este un moment deosebit pentru că a venit în ospeţie fratele nostru drag, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă. Părintele stareţ a adus un lot de alimente pentru câteva familii nevoiaşe. Îi mulţumim părintelui Nicodim pentru acest dar frăţesc. Ştim că părintele a făcut multe astfel de gesturi în spaţiul basarabean. Arhimandritul Nicodim are o inimă foarte mare şi suntem deosebit de bucuroşi pentru că se gândeşte la fraţii de peste Prut. Ştiu că părintele ţine mult la basarabeni, astfel că ne dorim ca Dumnezeu să-l ţină sănătos pentru a săvârşi faptele cele bune”, a menţionat PS Părinte Antonie, care a amintit că până în prezent a avut bucuria să slujească la trei hramuri ale Mănăstirii Hadâmbu, având binecuvântarea părintească a Părintelui Mitropolit Teofan. „La Mănăstirea Hadâmbu am avut parte de o înaltă trăire spirituală. Aceasta datorită evlaviei pelerinilor care vin în acest aşezământ monastic”, a adăugat Preasfinţia Sa. Episcopul de Bălţi şi-a exprimat nădejdea că va veni o zi când românii vor fi împreună, nedespărţiţi de graniţe. „Noi, prin unitatea noastră de credinţă şi de simţire, credem că putem face posibilă reunirea Basarabiei cu Patria Mamă. Îi rog pe fraţii noştri să se roage şi pentru unitatea neamului românesc de care avem multă nevoie. Consider că este binevenit faptul că fraţii preoţi şi alţi români trec Prutul pentru a ajunge aici. Astfel, basarabenii văd că sunt fraţi cu cei de peste Prut şi că vorbesc aceeaşi limbă. De asemenea, ei descoperă că au aceleaşi rădăcini culturale şi istorice”, a remarcat PS Părinte Antonie. (Constantin Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *