Așezământul „Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv” al Mănăstirii Hadâmbu a fost sfințit

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, alături de un sobor de ierarhi, preoți și diaconi, a oficiat duminică, 13 octombrie 2019, slujba Sfinţirii Așezământului social-caritabil „Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv” al Mănăstirii Hadâmbu din județul Iași. Cu acest prilej, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă a primit Crucea Patriarhală din partea Preafericitului Părinte Daniel.

Efortul ctitorilor Așezământului social-caritabil „Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv” al Mănăstirii Hadâmbu din judeţul Iaşi a fost încununat astăzi, 13 octombrie 2019, cu slujba Sfinţirii. Aceasta a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iașilor și Mitropolitul Moldovei și Bucovinei. Alături de Înaltpreasfinţia Sa au mai slujit: Înaltpreasfințitul Părinte Nectarie, Mitropolit de Corfu, Paxos și insulele Diapontice, Înaltpreasfinţitul Părinte Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului, PS Părinte Nicodim, Episcopul Severinului şi Strehaiei, Preasfințitul Părinte Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, PS Părinte Antonie, Episcop de Bălţi, PS Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud, Preasfințitul Părinte Qais Sadiq, Episcop de Erzurum, şi Preasfințitul Părinte Galaction, Episcopul Alexandriei și Teleormanului. Ierarhii au fost întâmpinaţi în faţa mănăstirii de soborul preoților, în sunetul buciumelor şi în dangătul clopotelor. Soborul slujitorilor a intrat apoi în Biserica „Acoperământul Maicii Domnului” a Mănăstirii Hadâmbu. Apoi s-a mers în faţa așezământului social-caritabil, unde, având în faţă icoana Sfântului Ierarh Iosif cel Milostiv, s-a sfinţit untdelemnul şi s-au citit rugăciunile rânduite de Biserică pentru sfinţirea casei noi. La evenimentul religios au participat autorităţile centrale, judeţene şi locale, fiii duhovniceşti ai aşezării monahale şi numeroşi pelerini. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă a citit la final pisania celei mai noi construcţii a aşezării monahale în care a amintit de ctitorii care s-au remarcat în edificarea aşezământului şi de importanţa acestuia pentru pelerinii închinători. De asemenea, stareţul Mănăstirii Hadâmbu şi-a exprimat mulţumirea faţă de Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române şi faţă de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan cu binecuvântarea cărora s-au săvârşit lucrările din ultimii 30 de ani la Mănăstirea Hadâmbu. Un gând de recunoştinţă a fost îndreptat către Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, pentru că a supravegheat lucrările realizate la aşezământul sfinţit şi nu numai. Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan a apreciat în cuvântul adresat cu acest prilej lucrarea filantropică pe care Mănăstirea Hadâmbu o desfăşoară de aproape trei decenii pentru pelerini şi a mulţumit tuturor celor ce s-au implicat în ridicarea clădirii cu o capacitate de 600 de locuri. Pentru efortul şi jertfa depusă, Părintele Mitropolit Teofan a oferit părintelui stareţ Nicodim Crucea Patriarhală din partea Preafericitului Părinte Daniel. Textul diplomei celei mai înalte distincţii oferită de Patriarhia Română a fost citit de arhimandritul Nichifor Horia, exarhul administrativ al mănăstirilor din Eparhia Iaşilor. În acelaşi timp, au mai fost oferite distincţii de vrednicie persoanelor care s-au remarcat în edificarea Așezământului „Sfântul Ierarh Iosif cel Milostiv”. Amintim că sfinţirea edificiului de la Mănăstirea Hadâmbu a făcut parte din programul sărbătorii Sfintei Cuvioase Parascheva, Ocrotitoarea Moldovei. (Constantin Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *