Mii de pelerini la Taina Sfântului Maslu de la Mănăstirea Hadâmbu

Credincioşii din mai multe părţi ale ţării s-au rugat duminică, 24 noiembrie 2019, în Biserica „Acoperământul Maicii Domnului” a Mănăstirii Hadâmbu din judeţul Iaşi. Taina Sfântului Maslu a fost oficiată de către Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. Din soborul slujitorilor au mai făcut parte arhimandritul Hariton Negrea, stareţul Mănăstirii Petru Vodă din judeţul Neamţ, şi părintele Cosmin Gubernat, consilier cultural al Eparhiei Huşilor. Ierarhul a citit toate rugăciunile din cadrul slujbei dar şi alte rugăciuni alcătuite de către Preasfinţia Sa special alcătuite pentru folosul sufletesc al celor peste două mii de credincioşi prezenţi. Predica de la finalul slujbei a fost adresată de către părintele consilier cultural Cosmin Guberbat, care a făcut referire la importanţa rugăciunii în comun şi la folosul acesteia. În acelaşi timp, părintele consilier a apreciat jertfa pelerinilor veniţi de aproape şi de departe pentru a se ruga împreună în mănăstirea Maicii Domnului din Dealul Mare. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, a mulţumit Preasfinţiei Sale pentru că a slujit Taina Sfântului Maslu. În acelaşi timp, părintele stareţ a anunţat că duminică, 15 decembrie 2019, de la ora 16:00, PS Calinic Botoşăneanul va sluji Taina Sfântului Maslu la Mănăstirea Hadâmbu. (Constantin Ciofu)

 

About the Author

Hadambu
Author with 140 posts
More about Hadambu

Related Articles

Leave a Comment