Parastas la un an de când schimonahul Serafim a plecat la cer

Schimonahul Serafim Bozariu de la Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi va fi pomenit duminică, 1 decembrie 2019, la un an de când s-a mutat în lumea veşniciei. Slujba Parastasului va fi oficiată la mormântul părintelui Serafim, aflat în cimitirul aşezării monahale din Dealul Mare, şi va începe la ora 12:00, după Sfânta Liturghie. „Părintele Serafim Bozariu s-a remarcat prin multă smerenie şi prin povăţuirile pe care le oferea zi de zi pelerinilor. A fost şi este căutat de credincioşii din ţară şi din străinătate. A trecut un an de când părintele a plecat la ceruri, iar mărturiile oamenilor despre faptele lui minunate nu contenesc să fie mărturisite. A fost iubit de tineri şi bătrâni pentru că s-au folosit de rugăciunile şi de lacrimile pe care le vărsa adesea pentru suferinţele lor. A iubit-o şi propovădui-o pe Maica Domnului, a cărei icoană făcătoare de minuni se află în mănăstirea noastră. Adesea cumpăra din pensia lui icoane cu chipul Maicii Domnului pe care le oferea celor ce aveau necazuri şi boli. Multe sunt minunile săvârşite de icoanele Maicii Domnului pe care pelerinii le-au luat la casele lor la sfatul părintelui Serafim. La un an de când a plecat la ceruri, ne vom aduce aminte de chipul lui blând şi ne vom ruga pentru ca sufletul lui să se aşeze cu sfinţii la care se ruga adesea”, s-a exprimat arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu. Schimonahul Serafim Bozariu s-a mutat la cer pe 4 decembrie 2018, la vârsta de 93 de ani. Slujba înmormântării a fost oficiată câteva zile mai târziu şi a fost oficiată de Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor. (Constantin Ciofu)