Taina Sfântului Maslu cu Arhiereu la Mănăstirea Hadâmbu

La Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi se va oficia duminică, 15 decembrie 2019, de la ora 16:00, Taina Sfântului Maslu de către Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi. Aceasta face parte din şirul sfintelor slujbe pe care Preasfinţia Sa le oficiază la Mănăstirea Hadâmbu în cele patru posturi de peste an. Credincioşii sunt aşteptaţi în număr mare la Taina Sfântului Maslu pentru a primi folos sufletesc şi trupesc şi pentru a avea bucuria de a se ruga împreună cu Preasfinţia Sa. Oamenii vor avea prilejul să se închine la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, aflată în biserica-monument, dar şi la fragmentele din moaştele mai multor sfinţi ai Bisericii Ortodoxe. „Dorim tuturor pelerinilor multă sănătate şi mult ajutor de la Dumnezeu, prin rugăciunile Maicii Domnului. Să petrecem acest post închinat Naşterii Domnului în rugăciune şi să citim din Vieţile Sfinţilor. Preasfânta Născătoare de Dumnezeu să ne ocrotească pe toţi şi să ne dea putere să mărturisim şi să trăim credinţa ortodoxă”, s-a exprimat arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu. (Constantin Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *