Mobilier pentru casa copiilor nevoiaşi din satul Ion Neculce

Casa familiei Ciobanu din satul Ion Neculce, judeţul Iaşi, a fost dotată astăzi, 27 noiembrie 2019, cu mobilier. Acesta a fost adus de la Suceava, prin purtarea de grijă a arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu. La descărcarea şi montarea acestuia au oferit ajutor câţiva membri ai familiei Ciobanu, care vor beneficia de noua locuinţă. Poate deloc întâmplător, primarul comunei Ion Neculce, Gheorghe Văleanu, cel ce are un rol important în edificarea clădirii pentru cei zece copii nevoiaşi, a fost părtaş la acest moment emoţionant. Primarul Gheorghe Văleanu a primit cu acest prilej invitaţia oficială la sfinţirea casei din partea părintelui stareţ Nicodim Gheorghiţă.

Prin implicarea şi efortul firmei de construcţii şi al multor oameni care au răspuns afirmativ acestui proiect, zilele trecute au fost terminate finisajele, s-a montat parchetul şi centrala termică. Întrucât mai este puţin timp până când casa va fi oferită viitorilor beneficiari, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă s-a străduit să o doteze cu toate cele necesare. Slujba de sfinţire va fi oficiată în ziua de sâmbătă, 7 decembrie, la ora 11:00, de către un delegat al Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. (Constantin Ciofu)

About the Author

Hadambu
Author with 140 posts
More about Hadambu

Related Articles

Leave a Comment