Sărbătoarea Sfântului Apostol Andrei, la Mănăstirea Hadâmbu

Pelerinii din mai multe zone ale ţării s-au rugat astăzi, 30 noiembrie 2019, în cadrul Sfintei Liturghii oficiată la Mănăstirea Hadâmbu. Slujba a fost oficiată de arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul aşezării monahale. Cuvântul de învăţătură a fost adresat de către protosinghelul Iorest Goraş, secretarul mănăstirii. La momentul împărtăşirii, numeroşi credincioşi de toate vârstele au primit Trupul şi Sângele Mântuitorului Hristos. Părintele stareţ Nicodim Gheorghiţă a apreciat dragostea şi credinţa celor prezenţi faţă de Sfântul Apostol Andrei şi faţă de mănăstirea din Dealul Mare unde mii de oameni din ţară şi străinătate vin pentru a cere ajutorul Maicii Domnului şi pentru a-i mulţumi pentru că le-a ascultat rugile.

Tot astăzi, 30 noiembrie, domnul Andrei Rusu, patronul Firmei de Pompe Funebre „Rusu C. Andrei” din Iaşi, şi-a serbat onomastica la Mănăstirea Hadâmbu. Împreună cu membrii familiei, domnul Andrei a adus mulţumire lui Dumnezeu pentru toate binefacerile revărsate în anii de viaţă. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă a felicitat familia domnului Andrei Rusu pentru că sunt trăitori şi mărturisitori ai credinţei ortodoxe. În acelaşi timp, părintele stareţ Nicodim a menţionat că familia Rusu Andrei şi Alexandra, alături de fii lor Maria, Nectarie şi Ana, este aproape de Biserica lui Hristos, fiind un model pentru cei din jur. Pelerinii prezenţi la Sfânta Liturghie închinată Sfântului Apostol Andrei au primit o agapă frăţească din partea familiei Rusu, spre pomenirea celor adormiţi şi spre slava lui Dumnezeu. (Constantin Ciofu)

 

About the Author

Hadambu
Author with 140 posts
More about Hadambu

Related Articles

Leave a Comment