Te Deum de Ziua Naţională a României la Mănăstirea Hadâmbu

La Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi a fost oficiată astăzi, 1 decembrie 2019, slujba de Te Deum prilejuită de Ziua Naţională a României. Slujba a fost săvârşită în prezenţa a numeroşi pelerini care au participat la Sfânta Liturghie. La final, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, i-a îndemnat pe oameni să-şi iubească ţara în care s-au născut şi să afişeze cu demnitate steagul României. „Am adus mulţumire în această zi pentru toate binefacerile primite de la Dumnezeu asupra poporului român, cu prilejul împlinirii a 101 ani de la Marea Unire. Ţara noastră a înfruntat de-a lungul timpului multe greutăţi, dar am avut parte de oameni curajoşi şi credincioşi care au apărat acest pământ sfânt, ce a dat mulţi sfinţi. Să vă iubiţi ţara, pe fraţii români de pretutindeni şi steagul tricolor! Dumnezeu să-i lumineze pe românii de pretutindeni şi să le unească inimile. Prin trăirea credinţei adevărate ortodoxe şi prin dragoste unii faţă de alţii vom putea birui toate încercările”, s-a exprimat arhimandritul Nicodim Gheorghiţă. (Constantin Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *