Sfântul Nicolae, unul din ocrotitorii arhimandritului Nicodim Gheorghiţă

Sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae este deosebit de importantă atât pentru Mănăstirea Hadâmbu, cât şi pentru arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul acestei aşezări monahale. În primul rând, paraclisul Catedralei „Acoperământul Maicii Domnului” din Dealul Mare este închinat acestui mare Sfânt al Bisericii. În al doilea rând, în ziua de 6 decembrie părintele stareţ îl cinsteşte în mod deosebit pe Sfântul Ierarh Nicolae, întrucât la naştere a primit numele de botez Nicolae. Tânărul Nicolae, născut într-o familie vrednică din Laura-Vicovu de Sus, judeţul Suceava, avea să fie rânduit de către Maica Domnului şi de către Sfântul Ierah Nicolae spre viaţa monahală, astfel încât a primit numele de călugăr Nicodim. Bunul Dumnezeu a lucrat prin părintele stareţ Nicodim Gheorghiţă la Mănăstirea Hadâmbu, unde se află icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, ce a alinat sufletele multor pelerini din ţară şi din străinătate. Multe au fost încercările pe care părintele stareţ le-a înfruntat precum o corabie învăluită de furtună pe mare. Preasfânta Născătoare de Dumnezeu i-a trimis în ajutor oameni buni, harnici şi darnici din diferite zone ale ţării şi din toate categoriile sociale. Tuturor le-a oferit din dragostea Preacuvioşiei Sale cuvânt bun şi îndemnul de a face binele. Pe toţi i-a încredinţat Maicii Domnului, i-a încurajat şi i-a povăţuit pe calea mântuirii. În această zi de mare sărbătoare, obştea mănăstirii, fiii duhovniceşti şi pelerinii de pretutindeni se roagă pentru ca părintele stareţ Nicodim Gheorghiţă să se învrednicească de virtuţile pe care le-a avut Sfântul Ierarh Nicolae şi să fie în continuare părintele bun şi blând al tuturor celor ce îl înconjoară.

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *