Sărbătoare în cinstea Sfântului Nicolae la Mănăstirea Hadâmbu

Paraclisul „Sfântul Ierarh Nicolae” al Mănăstirii Hadâmbu din judeţul Iaşi a îmbrăcat astăzi, 6 decembrie 2019, straie de sărbătoare. Sfânta Liturghie a fost oficiată de un sobor de preoţi, în prezenţa unui număr mare de credincioşi. Răspunsurile la strană au fost oferite de un grup de tineri teologi dar şi de părinţii sfintei mănăstiri. Preotul Dumitru Apetrii de la Parohia Botoşeniţa Mică, judeţul Suceava, a adresat un cuvânt de învăţătură în care a vorbit despre viaţa Sfântului Ierarh Nicolae şi despre minunile pe care le-a săvârşit de-a lungul timpului. În acelaşi timp, părintele Dumitru a amintit că la Mănăstirea Hadâmbu a existat încă din vremea Sfântului Voievod Ştefan cel Mare un paraclis închinat Sfântului Ierarh Nicolae. La final, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, a mulţumit preoţilor pentru că au slujit cu prilejul hramului sfântului locaș de la demisolul Catedralei „Acoperământul Maicii Domnului”. De asemenea, părintele stareţ i-a invitat pe cei prezenţi la sfinţirea casei pe care Mănăstirea Hadâmbu a ridicat-o pentru o familie nevoiaşă în satul Ion Neculce de lângă Târgu Frumos, judeţul Iaşi, care va fi oficiată mâine, 7 decembrie 2019. Pelerinii au participat apoi la o agapă frăţească oferită din partea Mănăstirii Hadâmbu.


About the Author

Hadambu
Author with 141 posts
More about Hadambu

Related Articles

Leave a Comment