Taina Sfântului Maslu, în prezenţa a mii de oameni la Mănăstirea Hadâmbu

Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat duminică, 15 decembrie 2019, Taina Sfântului Maslu în Biserica „Acoperământul Maicii Domnului” a Mănăstirii Hadâmbu din judeţul Iaşi. Din soborul slujitorilor au mai făcut parte pr. prof. univ. dr. Vasile Nechita de la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universotăţii „Ovidius” din Constanţa, şi părintele Nicolae Crăciun, protopop emerit. Predica de la finalul slujbei a fost ţinută de către preotul Ioan Gigi Daniel, secretarul Protopopiatului Paşcani, care a făcut referire la harul Sfântului Duh care s-a pogorât peste cei prezenţi în cadrul slujbei. În acelaşi timp, preotul Ioan Gigi Daniel a îndemnat cei peste două mii de pelerini să postească şi să se roage mai mult, dar să adauge şi faptele de milostenie. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, a mulţumit Preasfinţitului Părinte Calinic Botoşăneanul pentru că a slujit Taina Sfântului Maslu, exprimându-şi nădejdea că Preasfinţia Sa va săvârşi Sfânta Liturghie din a doua zi de Crăciun în Dealul Mare, după tradiţia ultimilor ani. O parte din preoţii prezenţi, împreună cu credincioşii, au interpretat câteva colinde. Oamenii au primit din partea Episcopului-vicar al Eparhiei Iaşilor câte o iconiţă cu Sfânta Parascheva. 

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *