Campania „Daruri în cinstea pruncului Iisus”, la Mănăstirea Hadâmbu

Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi va începe marţi, 17 decembrie 2019, Campania „Daruri în cinstea pruncului Iisus”. Aceasta se va derula la iniţiativa arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, şi va consta în oferirea de alimente, dulciuri şi articole de îmbrăcăminte copiilor din familiile nevoiaşe. Prin această campanie, Mănăstirea Hadâmbu doreşte să-i sensibilizeze şi să-i determine pe toţi românii buni, harnici şi darnici, să înmulţească faptele de milostenie mai ales în perioada sărbătorilor închinate Naşterii Domnului. În acelaşi timp, prin acţiunile campaniei, aşezarea monahală din Dealul Mare doreşte să-i îndemne pe oameni să meargă personal în mijlocul familiilor greu încercate pentru a le oferi un dar şi pentru a încerca să-i încurajeze. Campania este una de suflet şi este îndreptată către câteva din sutele de cazuri sociale din judeţul Iaşi. Amintim că vizitele misionare în casele oamenilor săraci ale arhimandritului Nicodim Gheorghiţă din decembrie 2018-ianuarie 2019 au fost primite cu multă bucurie. Mai mult de atât, în urma unei astfel de vizite din satul Ion Neculce, judeţul Iaşi, părintele stareţ şi-a propus şi a reuşit să ridice o casă pentru zece copii. (Constantin Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *