Programul liturgic din perioada sărbătorilor la Mănăstirea Hadâmbu

Pelerinii sunt aşteptaţi în noaptea de Crăciun (miercuri, 25 decembrie 2019, ora 00:00) la Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi pentru a participa la Sfânta Liturghie închinată Naşterii Domnului. Slujba va fi oficiată de către arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, alături de un sobor de preoţi. În cea de-a doua zi de Crăciun, joi, 26 decembrie, paraclisul de la demisolul catedralei aşezării monahale din Dealul Mare îşi cinsteşte ocrotitorul, pe Sfântul Cuvios Nicodim de la Tismana.

În noaptea dintre ani, miercuri, 1 ianuarie 2020, credincioşii au din nou posibilitatea să participe la Sfânta Liturghie la Mănăstirea Hadâmbu. Cu acest prilej se va oficia slujba de Te Deum pentru binefacerile revărsate de Dumnezeu asupra poporului român în anul ce a trecut.

Amintim că tradiţia slujirii în noaptea de Crăciun şi în prima zi a anului calendaristic datează de aproape trei decenii. Oamenii credincioşi doresc astfel ca să serbeze prin rugăciune cele două momente importante din viaţa creştinilor: Naşterea Domnului şi Anul Nou, când Biserica îl pomeneşte pe Sfântul Vasile cel Mare.

Programul liturgic din perioada
sărbătorilor la Mănăstirea Hadâmbu

24 decembrie 2019 – 1 ianuarie 2020

Marţi, 24 decembrie

Ora 17:00 – Slujba Privegherii

Miercuri, 25 decembrie
(Naşterea Domnului)

Ora 00:00 – Sfânta Liturghie

Ora 10:00 – Slujba Acatistului

Ora 17:00 – Slujba Vecerniei unită cu Litia

Joi, 26 decembrie
(Sfântul Cuvios Nicodim de la Tismana)

Ora 00:00 – Utrenia
Ora 8:00 – Ceasurile
Ora 8:30 – Slujba Acatistului
Ora 9:00 – Sfânta Liturghie
Ora 12:00 – Agapa frăţească

Vineri, 27 decembrie
(Sfântul Arhidiacon Ştefan)

Ora 00:00 – Utrenia
Ora 8:00 – Ceasurile
Ora 8:30 – Slujba Acatistului
Ora 9:00 – Sfânta Liturghie

Marţi, 31 decembrie

Ora 17:00 – Slujba Privegherii

Miercuri, 1 ianuarie 2020
(Sfântul Ierarh Vasile cel Mare)

Ora 00:00 – Sfânta Liturghie şi Slujba de Te Deum
Ora 10:00 – Slujba Acatistului

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *