Daruri pentru nevoiași din partea Mănăstirii Hadâmbu

Cinci familii sărace din comuna Andrieșeni, județul Iași, au primit astăzi, 17 decembrie 2019, cadouri și alimente din partea Mănăstirii Hadâmbu, în cadrul campaniei „Daruri în cinstea pruncului Iisus”. Acţiunea filantropică s-a desfăşurat la iniţiativa arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, şi a fost îndreptată către 30 de persoane nevoiaşe. Au fost oferite alimente, lenjerie, jucării, dulciuri şi alte bunuri care să aducă bucurie în primul rând copiilor. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, alături de o delegaţie de la Mănăstirea Hadâmbu, a intrat în casele modeste ale celor ce au beneficiat de daruri. Cu emoţie şi cu multă nerăbdare, pruncii l-au întâmpinat pe părintele stareţ. Cu acest prilej, micuţii au dialogat cu părintele Nicodim şi au interpretat colinde. Beneficiarii şi-au arătat recunoştinţa faţă de acest gest nobil şi au mărturisit că darurile sunt binevenite în contextul sărbătorilor de Crăciun. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă şi-a manifestat dorinţa de a continua sprijinirea famiilor sărace şi greu încercate.

Prin intermediul campaniei „Daruri în cinstea pruncului Iisus”, Mănăstirea Hadâmbu doreşte să-i sensibilizeze şi să-i determine pe toţi românii buni, harnici şi darnici, să înmulţească faptele de milostenie mai ales în perioada sărbătorilor închinate Naşterii Domnului. În acelaşi timp, prin acţiunile campaniei, aşezarea monahală din Dealul Mare doreşte să-i îndemne pe oameni să meargă personal în mijlocul familiilor greu încercate pentru a le oferi un dar şi pentru a încerca să-i încurajeze. Campania este una de suflet şi este îndreptată către câteva din sutele de cazuri sociale din judeţul Iaşi. (Constantin Ciofu)

About the Author

Hadambu
Author with 142 posts
More about Hadambu

Related Articles

Leave a Comment