Campania „Daruri în cinstea pruncului Iisus” în satul basarabean Romanovca

În Parohia „Acoperământul Maicii Domnului” – Romanovca, Protopopiatul Ungheni, Mitropolia Basarabiei, au fost oferite astăzi, 19 decembrie 2019, daruri copiilor din partea Mănăstirii Hadâmbu din judeţul Iaşi. Acţiunea a făcut parte din cadrul campaniei „Daruri în cinstea pruncului Iisus”, derulată în această perioadă la iniţiativa arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu. Darurile s-au împărţit la finalul Sfintei Liturghii în cinstea Sfântului Ierarh Nicolae (stil vechi) oficiată în biserica Parohiei Romanovca de către arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, alături de un sobor de preoţi. Prin intermediul campaniei „Daruri în cinstea pruncului Iisus”, Mănăstirea Hadâmbu doreşte să-i sensibilizeze şi să-i determine pe toţi românii buni, harnici şi darnici, să înmulţească faptele de milostenie mai ales în perioada sărbătorilor închinate Naşterii Domnului. În acelaşi timp, prin acţiunile campaniei, aşezarea monahală din Dealul Mare doreşte să-i îndemne pe oameni să meargă personal în mijlocul familiilor greu încercate pentru a le oferi un dar şi pentru a încerca să-i încurajeze. Campania este una de suflet şi este îndreptată către câteva din sutele de cazuri sociale din judeţul Iaşi.

Aprecieri pentru activitatea pastorală din Parohia Romanovca

În cadrul Sfintei Liturghii din Parohia Romanovca au fost înălţate rugăciuni de mulţumire pentru binefacerile primite de la Dumnezeu. Predica de la finalul slujbei a fost ţinută de către preotul Dumitru Apetrii de la Parohia Botoşeniţa Mică care a făcut referire la minunile Sfântului Ierarh Nicolae. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă şi-a exprimat bucuria de a reveni în Parohia Romanovca, oferind câteva sfaturi duhovnicești enoriaşilor. În acelaşi timp, părintele stareţ i-a îndemnat pe oameni să fie aproape de biserica parohială, să participe la sfintele slujbe şi să se roage pentru mântuirea sufletului. Părintele paroh Nicolae Tverdostup a mulţumit părintelui stareţ Nicodim Gheorghiţă pentru că a revenit în Parohia Romanovca pentru a sluji Sfânta Liturghie şi pentru a oferi daruri copiilor. Un gând de recunoştinţă a fost adresat de către consilierul parohial Ion Nichiforeac, care a apreciat râvna pe care preotul Nicolae Tverdostup o depune pentru construirea ansamblului parohial. Oamenii au primit din partea Mănăstirii Hadâmbu o icoană şi o carte cu minunile icoanei făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu. În aşezământul social a avut loc la final agapa frăţească. (Constantin Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *