Liturghie arhierească în cinstea Sfântului Cuvios Nicodim de la Tismana, la Mănăstirea Hadâmbu

În ziua pomenirii Sfântului Cuvios Nicodim de la Tismana, paraclisul Mănăstirii Hadâmbu din judeţul Iaşi şi-a serbat hramul. Sfânta Liturghie a fost oficiată de către PS Părinte Calinic Botoşăneanul, alături de un sobor de preoţi şi diaconi.

Preasfințitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Eparhiei Iaşilor, alături de un sobor de preoţi şi diaconi, a oficiat astăzi, 26 decembrie 2019, Sfânta Liturghie în Paraclisul „Sfântul Cuvios Nicodim de la Tismana” al Mănăstirii Hadâmbu, care şi-a serbat hramul. Ierarhul a fost întâmpinat la orele dimineţii de autorităţile locale, de soborul slujitorilor şi de pelerini. În cadrul slujbei au fost pomeniţi ctitorii aşezământului monastic trecuţi la Domnul. Răspunsurile la strană au fost oferite de părinţii aşezării monahale şi de un grup de preoţi şi diaconi, care au interpretat la momentul Chinonicului câteva colinde. La momentul potrivit s-au înălţat rugăciuni pentru sănătatea celor ce şi-au aniversat onomastica şi ziua de naştere. PS Părinte Calinic Botoşăneanul a citit la final mai multe rugăciuni de dezlegare şi pentru sănătatea celor prezenţi. Preasfinţia Sa a adresat apoi un cuvânt de învăţătură în care a făcut referire la monahismul românesc din cele mai vechi timpuri şi la importanţa acestuia pentru poporul român. În acelaşi timp, Episcopul-vicar al Eparhiei Iaşilor a făcut referire la rolul pe care l-a avut Sfântul Cuvios Nicodim de la Tismana, asupra vieţii monahale din ţara noastră. Preasfinţia Sa l-a felicitat pe arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, cu prilejul serbării onomasticii, şi a scos în evidenţă jertfa pe care a depus-o în cele aproape trei decenii în aşezarea monahală din Dealul Mare. Ierarhul a mai adăugat că în prezent Mănăstirea Hadâmbu a început demersurile pentru construirea unei clopotniţe şi i-a îndemnat pe oameni să sprijine această lucrare importantă, transmiţând apoi binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. La rândul său, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă şi-a exprimat recunoştinţa faţă de PS Calinic Botoşăneanul care a slujit Sfânta Liturghie, aducând bucurie atât obştii monahale, preoţilor slujitori dar şi pelerinilor prezenţi în număr mare. Părintele stareţ a apreciat implicarea Preasfinţiei Sale în toate lucrările desfăşurare în aşezarea monahală din Dealul Mare şi a mulţumit pentru implicarea deosebită în proiectul de edificare al noii clopotniţe. Pelerinii au primit la ieşirea din sfântul locaş un pahar de vin fiert, fructe şi colaci, iar apoi au fost invitaţi la o agapă frăţească. (Constantin Ciofu)

 

About the Author

Hadambu
Author with 145 posts
More about Hadambu

Related Articles

Leave a Comment