Pelerini din comuna Andrieşeni, la Mănăstirea Hadâmbu

Parohia Buhăieni – Drăgăneşti, Protopopiatul 1 Iaşi, situată în comuna Andrieșeni, județul Iași, a organizat sâmbătă, 29 februarie 2020, un pelerinaj la câteva aşezări monahale din judeţul Iaşi. Cea mai mare parte dintre credincioşi au ales să parcurgă acest itinerariu din dorinţa de a se închina pentru prima dată la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu. Coordonatorii activităţii au fost preotul Petru Constantinescu de la Parohia Buhăieni – Drăgăneşti şi profesorul pentru învăţământ primar Ilie Urmă de la Şcoala Generală „Gheorghe Ciobanu” – Andrieşeni. Sub genericul „Pelerinaj în cinstea Sfinţilor”, cei 70 de enoriaşi din comuna Andrieşeni şi nu numai au ajuns la orele dimineţii la Mănăstirea Galata din Iaşi. Prin cheltuiala şi purtarea de grijă a arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, în Casa de Oaspeţi „Sfântul Ierarh Spiridon” din Lunca Cetăţuii a fost oferit un prânz consistent, spre slava lui Dumnezeu şi în semn de mulţumire pentru toate binefacerile primite. Pelerinii s-au îndreptat apoi către Mănăstirea Hadâmbu, unde s-au închinat în biserica mare şi în paraclisul de la demisolul acesteia. În Biserica „Naşterea Maicii Domnului”, părintele Petru Constantinescu a oficiat slujba Acatistului, la finalul căreia s-au rostit ectenii pentru cei prezenţi şi pentru lumea întreagă. Despre minunile săvârşite de icoana Maicii Domnului a vorbit cu acest prilej protosinghelul Iorest Goraş, secretarul Mănăstirii Hadâmbu. Programul pelerinajului a mai cuprins vizitarea şi închinarea la Mănăstirea Cetăţuia, la Mănăstirea „Sfinţii Trei Ierarhi” şi la Catedrala Mitropolitană din Iaşi. (Constantin Ciofu)

 

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *