Comunicat legat de oficierea Tainei Sfântului Maslu la Mănăstirea Hadâmbu

Iubiți pelerini,

În contextul noilor măsuri dispuse de autoritățile centrale, ca urmare a epidemiei de coronavirus, printre care se restricționează activităţile în spaţii închise cu peste 100 de persoane, vă informăm şi vă recomandăm următoarele:

  • Slujba Tainei Sfântului Maslu, ce a fost rânduită pentru a se oficia duminică, 15 martie 2020, de către Preasfinţitul Părinte Calinic Botoşăneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Iaşilor, va începe la ora 16:00. Aceasta se va săvârşi în incinta aşezării monahale (ce se întinde pe o suprafaţă destul de generoasă), indiferent de condiţiile meteo;

  • Recomandăm pelerinilor care vor dori să participe la această slujbă să fie pregătiţi cu îmbrăcăminte adecvată (haine groase, batic/ fular, eventual mănuși, pălărie sau caciulă, umbrelă sau pelerină de ploaie);

  • Readucem în atenţie recomandarea Patriarhiei Române ca „persoanele care manifestă simptomele de gripă de orice fel şi simptomele de coronavirus, descrise de autoritățile medicale, sunt sfătuite să evite în acele zile locurile aglomerate, inclusiv spațiul bisericii, pentru a nu-i expune și pe alții la o posibilă îmbolnăvire”.

Consiliul duhovnicesc al Mănăstirii Hadâmbu

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *