Mănăstirea Hadâmbu, în sprijinul familiilor nevoiaşe din Andrieşeni

Acţiunile filantropice pentru persoanele care se confruntă cu lipsuri materiale ale Mănăstirii Hadâmbu au continuat în această săptămână. Astfel în zilele de 10 şi 11 martie 2020, s-a organizat o campanie umanitară pentru 30 de familii din comuna Andrieşeni, judeţul Iaşi. La iniţiativa arhimandritului Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, şi prin implicarea profesorului pentru învăţământ primar Ilie Urmă de la Şcoala „Gheorghe Ciobanu” – Andrieşeni, pe parcursul zilei de marţi, 10 martie, au fost încărcate două camioane cu mobilă. Mobilierul de la Mănăstirea Hadâmbu a ajuns apoi la Andrieşeni, fiind distribuit, pe baza anchetelor sociale, oamenilor care se confruntă cu o situaţie materială precară şi care se vor bucura de darurile primite. „Am primit din partea părintelui stareţ Nicodim Gheorghiţă 25 de paturi, 80 de piese de mobilă tip vitrină, 5 dulapuri şi zece mese. Transportul a fost decontat prin contribuţia părintelui stareţ Nicodim şi a familiei Gorongea Constantin şi Maria din Iaşi. Bunul Dumnezeu ne-a scos în cale o familie cu suflet mare din Andrieşeni care ne-a pus la dispoziţie propria curte, unde au fost depozitate toate bunurile. Acestea au fost împărţite pe parcursul zilei de miercuri, 11 martie, cu sprijinul voluntarilor din comunitate. Oamenii au fost deosebit de bucuroşi şi au mulţumit părintelui stareţ pentru daruri. I-am îndemnat pe toţi să păstreze credinţa ortodoxă, să se roage unii pentru alţii şi să facă bine cu semenii lor. Mulţumim părintelui stareţ pentru dragostea pe care şi-a arătat-o din nou faţă de localnicii din comuna Andrieşeni”, s-a exprimat profesorul Ilie Urmă. (Constantin Ciofu)

 

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *