Cuvânt cu lacrimi despre Sfânta Liturghie al arhimandritului Nicodim Gheorghiță

La Mănăstirea Hadâmbu a fost oficiată duminică, 15 martie 2020, Sfânta Liturghie în Altarul de vară „Izvorul Tămăduirii” din incinta aşezării monahale. Deşi temperaturile au fost deosebit de scăzute şi a bătut vântul, oamenii s-au rugat împreună şi s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului Hristos. În cuvântul de învăţătură adresat cu acest prilej, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, a îndemnat printre lacrimi pelerinii să se roage pentru sănătatea lor şi a semenilor în aceste vremuri de încercare. De asemenea, părintele stareţ a făcut referire la importanţa Sfintei Liturghii şi a Sfintelor Taine în viaţa oamenilor. La final, stareţul Mănăstirii Hadâmbu a citit rugăciunea specială pentru încetarea noii epidemii. După ce au fost miruiţi, credincioşii au primit anaforă şi s-au rugat ca Maica Domnului să mijlocească pentru poporul nostru şi pentru toţi cei cuprinşi de boală. (Constantin Ciofu)