Cuvânt cu lacrimi despre Sfânta Liturghie al arhimandritului Nicodim Gheorghiță

La Mănăstirea Hadâmbu a fost oficiată duminică, 15 martie 2020, Sfânta Liturghie în Altarul de vară „Izvorul Tămăduirii” din incinta aşezării monahale. Deşi temperaturile au fost deosebit de scăzute şi a bătut vântul, oamenii s-au rugat împreună şi s-au împărtăşit cu Trupul şi Sângele Mântuitorului Hristos. În cuvântul de învăţătură adresat cu acest prilej, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, a îndemnat printre lacrimi pelerinii să se roage pentru sănătatea lor şi a semenilor în aceste vremuri de încercare. De asemenea, părintele stareţ a făcut referire la importanţa Sfintei Liturghii şi a Sfintelor Taine în viaţa oamenilor. La final, stareţul Mănăstirii Hadâmbu a citit rugăciunea specială pentru încetarea noii epidemii. După ce au fost miruiţi, credincioşii au primit anaforă şi s-au rugat ca Maica Domnului să mijlocească pentru poporul nostru şi pentru toţi cei cuprinşi de boală. (Constantin Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *