Acțiune filantropică la Mănăstirea Bogdănești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, persoanele din Centrul de ajutor și reabilitare creștină „Bogdan I” al Mănăstirii Bogdănești din județul Suceava au primit astăzi, 11 august 2020, o masă caldă din partea Mănăstirii Hadâmbu din judeţul Iaşi. Praznicul oferit pentru odihna celor adormiţi a fost rânduit de către arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu. Printre cei ce au contribuit la agapa pentru cele 150 de persoane aflate în grija Mănăstirii Bogdăneşti s-au numărat slujitori ai Sfântului Altar şi fii duhovniceşti ai părintelui stareţ Nicodim. Prin bunăvoinţa părintelui Gheorghe Loghinoaia, cooronatorul aşezământului de la Bogdăneşti, în biserica aşezării monahale s-a oficiat slujba Parastasului. Cu acest prilej, au fost pregătite prinoasele ce s-au împărţit pentru odihna şi iertarea păcatelor celor pomeniţi. Părintele Gheorghe Loghinoaia a mulţumit Părintelui Arhiepscop Calinic şi a făcut referire la importanţa colaborării între Mănăstirea Hadâmbu şi Mănăstirea Bogdăneşti pentru ajutorarea oamenilor din Centrul de ajutor și reabilitare creștină „Bogdan I”. La rândul său, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă a apreciat jertfa pe care părintele Gheorghe Loghinoaia o depune în îngrijirea persoanelor din aşezământ. În acelaşi timp, părintele stareţ Nicodim a subliniat că în contextul actual, aşezământul social de la Mănăstirea Bogdăneşti oferă posibilitatea tuturor să organizeze mese pentru cei răposaţi, cu respectarea reglementărilor în vigoare. A urmat agapa propriu-zisă în cadrul căreia beneficiarii au primit o masă consistentă şi s-au bucurat de această faptă de milostenie. (Constantin Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *