Mulțime de pelerini de Adormirea Maicii Domnului la Mănăstirea Hadâmbu

Programul liturgic prilejuit de cinstirea Adormirii Maicii Domnului la Mănăstirea Hadâmbu a continuat în noaptea de 14 spre 15 august 2020 cu slujba Utreniei în cadrul căreia s-a cântat Prohodul Maicii Domnului. Slujba a fost oficiată de către arhimandritul Nicodim Gheorghiţă, stareţul Mănăstirii Hadâmbu, alături de un sobor de preoţi. Pe lângă părinţii mănăstirii, la strană au mai cântat doi tineri teologi din Iaşi: Mihai Strugaru şi Dragoş Chelariu, care au înfrumuseţat prin cântare minunatele texte închinate Adormirii Maicii Domnului. Oamenii veniţi din mai multe părţi ale ţării s-au închinat la icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului, în preajma căreia au stat şi s-au rugat sub cerul liber pe parcursul nopţii trecute. Predica sărbătorii a fost ţinută de părintele Dumitru Apetrii de la Parohia Botoşăniţa Mică, Protopopiatul Rădăuți, judeţul Suceava. La rândul său, părintele stareţ Nicodim Gheorghiţă a mulţumit pelerinilor pentru că au cinstit-o pe Maica Domnului prin rugăciune şi osteneală. De asemenea, a anunţat programul hramului bisericii-monument de pe 8 septembrie, când Sfânta Liturghie va fi oficiată de către PS Antonie, Episcop de Bălţi, şi pelerinajul „Drumul Crucii” de pe 14 septembrie 2020. După ce au primit anaforă, oamenii au ascultat mai multe rugăciuni pentru sănătate rostite de slujitorii Sfântului Altar. (Constantin Ciofu)

About the Author

Hadambu
Author with 140 posts
More about Hadambu

Related Articles

Leave a Comment