Rugăciuni în ajunul Nașterii Maicii Domnului la Mănăstirea Hadâmbu

Pelerinii din mai multe părți ale țării au participat în seara zilei de luni, 7 septembrie 2020, la slujba Vecerniei unită cu Litia, oficiată la Mănăstirea Hadâmbu din judeţul Iaşi. Slujba a fost prilejuită de hramul bisericii-monument şi a fost săvârşită de către arhimandritul Nicodim Gheroghiţă, stareţul aşezării monahale, alături de un sobor de preoţi de la mai multe parohii din judeţul Iaşi. Oamenii au ascultat cu evlavie rugăciunile închinate Preasfintei Născătoare de Dumnezeu şi au cântat alături de slujitorii Sfântului Altar şi de cântăreţi. După slujba Vecerniei, icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului de la Mănăstirea Hadâmbu a fost scoasă în procesiune şi aşezată în baldachinul special amenajat. Părintele Andrei Mocanu de la Parohia Cucuteni-Leţcani, Protopopiatul 3 Iaşi, a ţinut apoi un cuvânt de folos duhovnicesc. La rândul său, arhimandritul Nicodim Gheorghiţă a mulţumit pelerinilor pentru că au poposit la Mănăstirea Hadâmbu pentru a o cinsti pe Maica Domnului. În continuare, părintele stareţ a apelat la bunăvoinţa pelerinilor şi a făcut apel la sprijinirea lucrărilor de construcţie la noua clopotniţă a aşezării monahale. Arhimandritul Nicodim Gheorghiţă a cântat împreună cu oamenii mai multe pricesne.

Programul liturgic a continuat cu Taina Sfântului Maslu, iar la miezul nopţii s-a oficiat slujba Utreniei. Credincioşii au privegheat în rugăciune pe tot parcursul nopţii, ţinând lumănări aprinse în mâini şi cerând mijlocire de la Maica Domnului. Astăzi, în ziua hramului Mănăstirii Hadâmbu, Sfânta Liturghie va fi oficiată de PS Antonie, Episcop de Bălţi. (Constantin Ciofu)

Publicat
Din categoria Noutati

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *